The standard machine has sealing bars 720 mm long with a sealing width of 10 mm, which ensures a reliable hermetic seam. At the customer’s request, the manufacturer can offer sealing with a double thin seam (3 mm wide). Additional options: trimming with separate heating control, installing an additional protective filter, automatic lowering of the lid, increasing the number of gas nozzles on the bar.