Features:
√Reliable performance
√Intuitive operation
√Convenient maintenance
√Household use
√Transparent organic glass lid
√Equipped with casters for transportation.
Application:
Specifications:
Model: HVC-650F/1D
Sealing Width: 10 mm
Sealing Length: 650 mm
Weight: 250 kg
Dimensions (L x W x H): 1000 x 700 x 950 mm
Vacuum Pump Speed: 40m3/H
Sealing Power : 500 W
Voltage: 220V/50Hz